Leírás
Szfalerit, Kalcit, természetes, csiszolatlan ásvány
Lelőhelye: Bulgária, Madan
Mérete: 15x8x8 cm
Súlya: 1024 gramm
A méltán híres Madan bányavidéken már ősidők óta bányásznak, közel 40 mélyszinti bányából kerülnek elő a szebbnél-szebb ásványok, de ezek leginkább ércek. A fő ércásványok a szfalerit, galenit, kalkopirit és pirit. Valamennyi lelőhely fő ásványa a kvarc, galenit és szfalerit. További ércásványok a pirit, kalkopirit és arzenopirit, gubacs ásványként pedig a kalcit,manganokalcit, rodokrozit, dolomit és rodonit, fordul elő.
A szfalerit cinktartalmú szabályos kristályrendszerű, önálló szfaleritcsoport ásványegyüttes tagja. 12 lapból álló rombdodekaéder és a tetraéderes kristályforma a jellemző előfordulása. Vaskos, tömeges kifejlődése is gyakori. Színe a vastartalom növekedésével sötétebbé válik. A sárga átlátszó változatot klejofánnak hívják, avagy arany szfaleritnek.
Kémiai neve: cink-szulfid
Képlete: ZnS
Kristályrendszere: köbös
Keménysége: 3,5-4
A kalcit egy karbonátásvány. Képződési hőmérsékletétől függően számtalan kristályformája ismert: gyakran táblás, romboéderes, prizmás vagy szkalenoéderes formákban jelenik meg. Sokféle módon és különböző megjelenési formákban keletkezhet.
Kémiai név: kalcium-karbonát
Képlete: CaCo3
Kristályrendszere: trigonális
Keménysége: 3
Az ásványok színben és méretben, minimálisan eltérhetnek a képen láthatótól.
Gondosan csomagolva és kísérő kártyával küldjük az ásványt. A kártyán az ásvány neve és lelőhelye szerepel.
Felhasznált szakirodalom: Wikipédia, Geománia