Leírás
Rodokrozit, Kvarc, Pirit, természetes, csiszolatlan ásvány
Lelőhelye: Románia, Kapnikbánya ( Cavnic )
Mérete: 8x5x4 cm
Súlya: 264 g
Kapnikbánya (Cavnic), Nagybányától 32 km-re keletre, az Öreg -Gutin magas csúcsai alatt fekszik. Nevét a Kapnik folyóról kapta. Ősi bányásztelepülés, itt már a rómaiak is bányásztak. Már a 15. században a vidék bányászati központja volt. Az itteni bányáknak két aknájuk és két altárnájuk volt. Kapnikbányát 7 km hosszúságú bányavasút kötötte össze a Felsőbányáig húzódó vasútvonallal. A bányákhoz több zúzó és hengermű, valamint nagy kohótelep is tartozott. Elnevezése a görög rodokroosz 'rózsaszínű' szóból származik.
A rodokrozit egy karbonátásvány. Romboéderes, szkalenoéderes, prizmás vagy táblás kristályokban található. Kristályának lapjai gyakran görbültek. Gyakori tömeges formában cseppköves, szemcsés, gumós vagy gömbös alakban fordul elő. Tömegesen mangánércként hasznosítják.
Kémiai neve: mangán-karbonát
Képlete: Mn2+Co3
Kristályrendszere: trigonális
Keménysége: 3,5-4,5
A földkéreg egyik legelterjedtebb ásványa. A savanyú magmából keletkezett eruptív kőzeteknek lényeges alkotórésze; kvarcszemekből állnak a puszták, sivatagok, folyóvizek s részben a tengerek homokja,kavicsa, úgyszintén a homokkő.
Kémiai neve: szilícium-dioxid
Képlete: SiO2
Kristályrendszere: trigonális
Keménysége: 7
A pirit a szulfidásványok közé tartozó ásványfaj. Leggyakoribb kristályalakja a kocka, valamint az ötszögtizenkettes (dodekaéder), amikor 12 darab szabályos ötszög határolja a kristálytestet. A pirit elterjedt neve a „bolondok aranya” is, mivel külsőleg hasonlít az aranyra.
Kémiai neve: vas-szulfid
Képlete: FeS2
Kristályrendszere: köbös
Keménysége: 6-6,5
A képen látható ásványt küldjük.Az ásványok színben és méretben, minimálisan eltérhetnek a képen láthatótól.
Gondosan csomagolva és kísérő kártyával küldjük az ásványt. A kártyán az ásvány neve és lelőhelye szerepel.
Felhasznált szakirodalom: Wikipédia, Geománia