Leírás
Fluorit, Barit
Lelőhely: Németország, Wölsendorf, Grube Anna
Mérete: 6x6x3,5 cm
1932-ben Otto Simon kezébe került a bánya, amit lányáról Annáról nevezett el. Fluorit bányászat folyt leginkább, de olykor-olykor más ásványi leletek is előkerültek, mint pl. a barit. Később a bányát eladta, de folytatták tovább a bányászatot. Jelentős mennyiségű fluorit került ki. A bánya manapság már nem művelt, de a meddőhányóira gyakran járnak ásványgyűjtők.
A fluorit a halogenidek osztályába tartozó ásványfaj. 2018-ban az év ásványa címet viselte. Magmás folyamatokban, széles hőmérsékleti határok között képződik. Kristályainak színe és formája keletkezési körülményeitől függ. Kisebb hőmérsékleten világos színárnyalatú kockákban jelenik meg, míg magasabb hőmérsékleten teltebb színeződésű, oktaéder, rombdodekaéder, hexakisztetraéder lapok kombinációi szerepelnek. Ez a példány szép halvány sárgás színben pompázik, viszont UV fényre kékes színben reagál.
Kémiai neve: kalcium-fluorid
Képlete: CaF2
Kristályrendszere: köbös
Keménysége: 4
A barit (súlypát, bárium-szulfát) báriumtartalmú, rombos kristályrendszerű. Táblás és nyúlt oszlopos kristályformája a leggyakoribb, de cseppkőszerű, gumós halmazokban vagy tömegekben is előfordul.
Képlete: BaSO4
Keménysége: 2,5–3,5
A képen látható ásványt küldjük. Az ásványok színben és méretben, minimálisan eltérhetnek a képen láthatótól.
Gondosan csomagolva és kísérő kártyával küldjük az ásványt. A kártyán az ásvány neve és lelőhelye szerepel.
Felhasznált szakirodalom: Wikipédia, Geománia